جاذبه های گردشگری ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است که به خاطر تاریخ غنی، فرهنگ پویا و مناظر خیره کننده اش مشهور است. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و تعدادی جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است. پایتخت ایتالیا رم است که یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. ایتالیا مقصدی محبوب برای گردشگران از سراسر […]

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است که به خاطر تاریخ غنی، فرهنگ پویا و مناظر خیره کننده اش مشهور است. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و تعدادی جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است. پایتخت ایتالیا رم است که یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. ایتالیا مقصدی محبوب برای گردشگران از سراسر جهان است. ایتالیا همچنین به خاطر غذا، شراب و مد خود مشهور است.

جاهای دیدنی ایتالیا

ایتالیا، مهد تمدن غرب، با آغوش گرم پذیرای علاقمندان به هنر و ماجراجویی های گوناگون است. سفری به سرزمینی که در هر گوشه اش، گویی تاریخ زنده شده و هنر در رگ و ریشه ی سنگفرش هایش جاریست. در ادامه به جاذبه‌هایی اشاره می‌کنیم که تجربه بی‌نظیری را در این کشور برایتان خلق می‌کند.

کولوسئوم؛ نمادی از عظمت امپراتوری روم

در رم باستان قدم بزنید و عظمت کولوسئوم و شکوه پانتئون را از نزدیک لمس کنید! کولوسئوم، آمفی تئاتر بیضی شکل عظیمی در شهر رم ایتالیا، یکی از مشهورترین جاذبه های توریستی جهان و نمادی از عظمت امپراتوری روم باستان است. این بنا که در قرن اول میلادی ساخته شده است، زمانی محل برگزاری نبردهای گلادیاتورها، نمایش های حیوانات وحشی و اعدام ها بود و می توانست تا 80000 تماشاگر را در خود جای دهد. ساخت کولوسئوم در سال 72 میلادی به دستور امپراتور وسپاسیان آغاز شد و در سال 80 میلادی در زمان جانشین او تیتوس به پایان رسید. کولوسئوم در طول تاریخ خود برای برگزاری رویدادهای مختلفی از جمله نبردهای گلادیاتورها، نمایش های حیوانات وحشی، اعدام ها، نمایش های عمومی و حتی نبردهای دریایی استفاده می شد.  در طول قرن های متمادی، این بنا به دلیل زلزله، غارت و آتش سوزی آسیب های زیادی دید. کولوسئوم، با ابهت 188 متر طول، 156 متر عرض و 57 متر ارتفاع، از بتن، سنگ و آجر ساخته شده و شاهکاری از معماری روم باستان است. طاق ها و قوس های متعدد، استحکام و زیبایی خاصی به این غول سنگی بخشیده اند. سکوهای آن که به طبقات مختلف تقسیم می شدند، جایگاه تماشاگران از طبقات اجتماعی مختلف را مشخص می کرد. در زیرزمین این بنا، قفس های حیوانات، اتاق های رختکن گلادیاتورها و ماشین آلات صحنه سازی نمایش ها نهفته بودند. کولوسئوم، یادآور قدرتمندی امپراتوری روم باستان و نمادی از عظمت و شکوه آن دوران است.

کولوسئوم
کولوسئوم

سفر به سرزمین عجایب؛ سفری به برج کج پیزا

برج کج پیزا، برجی ناقوس در شهر پیزا ایتالیا، دروازه ورود شما به این سرزمین شگفت انگیز است. این شاهکار معماری که به دلیل ساختار کج خود مشهور است، شما را به سفری در تاریخ می برد و داستان های ناگفته ای را برایتان روایت می کند. ساخت برج پیزا در سال ۱۱۷۳ آغاز شد و قرار بود یکی از سه برج ناقوس در مجموعه میدان معجزه باشد. با این حال، به دلیل خاک نرم و شنی که برج بر روی آن بنا شده بود، بلافاصله پس از شروع ساخت و ساز، شروع به کج شدن کرد. علیرغم کج شدن، ساخت برج به طور متناوب تا سال ۱۳۷۲ ادامه یافت. در آن زمان، برج به ارتفاع نهایی ۵۵٫۸۶ متر (۱۸۳٫۳ فوت) رسیده بود. کج شدن برج باعث شده است که در طول سال ها چندین بار بسته شود. در سال ۱۹۹۰، برج به طور کامل برای بازسازی و مقاوم سازی بسته شد و در سال ۲۰۰۱ دوباره برای عموم بازگشایی شد. کج شدن برج پیزا به دلیل ترکیبی از عوامل، از جمله خاک نرم و شنی که برج بر روی آن بنا شده، وزن برج و طراحی آن است. فونداسیون برج به طور مساوی در زمین فرو نرفت و این باعث شد که برج از همان ابتدا شروع به کج شدن کند. وزن برج نیز به کج شدن آن کمک کرده است، زیرا بیشتر وزن آن بر روی یک طرف برج متمرکز است. طراحی برج نیز در کج شدن آن نقش داشته است. طاق های قوسی که طبقات برج را تشکیل می دهند، به طور مساوی ارتفاع ندارند و این باعث شده است که وزن برج به طور نابرابر توزیع شود.

برج پیزا
برج پیزا

گالری اوفیزی؛ گنجینه ای از هنر رنسانس در فلورانس

گالری اوفیزی (Galleria degli Uffizi) یکی از مشهورترین موزه های جهان و بدون شک نگین شهر فلورانس ایتالیا است. این موزه که در قلب شهر و در کنار رودخانه آرنو واقع شده، خانه ی مجموعه ای بی نظیر از آثار هنری دوران رنسانس ایتالیا، به ویژه مکتب فلورانسی، است. ساخت گالری اوفیزی در سال 1560 توسط کوزیمو اول، دوک بزرگ توسکانی، آغاز شد. هدف او از ساخت این بنا، ایجاد فضایی برای نگهداری از مجموعه ی شخصی خاندان مدیچی بود که شامل نقاشی ها، مجسمه ها، کتاب ها و اشیاء قیمتی دیگر می شد. پس از مرگ کوزیمو اول، پسرش فرانچسکو اول، این مجموعه را به طور کامل وقف مردم فلورانس کرد و گالری اوفیزی در سال 1765 به روی عموم باز شد. گالری اوفیزی میزبان مجموعه ای از شاهکارهای هنری دوران رنسانس است که شامل آثار نقاشان و مجسمه سازان مشهوری همچون لئوناردو داوینچی، ساندرو بوتیچلی، رافائل، میکل آنژ، تیتیان و تینتوراتو می شود.

فواره تروی؛ شاهکاری از هنر و معماری در قلب رم

فواره تروی (Fontana di Trevi) بدون شک یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی ایتالیا و نمادی از شهر رم است. این فواره‌ی باشکوه که در میدان تروی واقع شده، شاهکاری از هنر و معماری باروک است که هر ساله میلیون‌ها بازدیدکننده را به خود جلب می‌کند. ساخت فواره تروی در سال 1732 به دستور پاپ کلمنت دوازدهم آغاز شد و پس از 30 سال به پایان رسید. نیکولا سالوی، معمار مشهور ایتالیایی، مأمور طراحی این فواره شد و جوزپه پانیینی، مجسمه‌ساز برجسته، ساخت مجسمه‌های آن را بر عهده داشت. هدف از ساخت فواره تروی، علامت‌گذاری نقطه پایانی آکوا ورجینه، آبراهه‌ای باستانی بود که آب را به شهر رم می‌آورد. فواره تروی از سنگ مرمر تراشیده شده و دارای ابعاد عظیمی است. نمای اصلی فواره به عرض 20 متر و ارتفاع 26 متر می‌رسد. در مرکز فواره، مجسمه ی عظیم نپتون، خدای دریا، بر روی ارابه‌ای که توسط اسب‌های دریایی کشیده می‌شود، قرار دارد. تندیس‌های متعدد دیگری از جمله تریتون‌ها و اسب‌های دریایی، فواره را تزیین می‌کنند. حوضچه ی بزرگ فواره با آب فشان‌های متعدد احاطه شده و بازدیدکنندگان می‌توانند سکه‌ای را به داخل آن بیندازند تا به گفته‌ای، روزی به رم بازگردند.

سفری رویایی در رگ‌های رمانتیک ونیز: گشتی در کانال‌های آبی

در جایی که خیابان‌ها به آبراهه تبدیل می‌شوند و قایق‌ها جایگزین خودروها می‌شوند، سفری بی‌نظیر در انتظار شماست. کانال‌های ونیز، رگ‌های حیاتی این شهر افسانه‌ای، شما را به سفری رویایی در تاریخ، هنر و فرهنگ اصیل ایتالیا می‌برند. در امتداد کانال‌های ونیز، قصه‌های سده‌های گذشته را ورق بزنید. از زیر پل‌های تاریخی عبور کنید و از تماشای کاخ‌های باشکوه و بناهای رنسانسی لذت ببرید. هر گوشه از این کانال‌ها، حکایتی از شکوه و جلال ونیز را برای شما بازگو می‌کند. در طول مسیر، گویی در یک نگارخانه عظیم قدم می‌زنید. عمارت‌های مجلل و کلیساهای با شکوه، با معماری بی‌نظیر و تزئینات چشم‌نواز، شما را مسحور می‌کنند. گویی هر ساختمان، اثری هنری است که از دل آب سر برآورده است. با قایق‌های سنتی ونیزی، گوندولا، در دل کانال‌ها سر بچرخانید و لحظات عاشقانه‌ای را در کنار همسرتان رقم بزنید. نغمه‌های دلنشین قایقران، سکوت کانال‌ها را می‌شکند و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را برای شما خلق می‌کند. در امتداد کانال‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های متعددی منتظر شما هستند تا با طعم‌های اصیل ایتالیایی از شما پذیرایی کنند. در تراس‌های دنج، می‌توانید به تماشای قایق‌ها بنشینید و از موسیقی زنده و فضایی پرشور لذت ببرید. در بازارهای شناور ونیز، می‌توانید تازه‌ترین محصولات، میوه‌ها و سوغاتی‌های منحصر به فرد را از روی قایق‌ها خریداری کنید. چانه‌زنی با فروشندگان محلی، تجربه‌ای جالب و به یاد ماندنی از سفر به ونیز خواهد بود. کانال‌های ونیز، فراتر از یک جاذبه گردشگری، دروازه‌ای به سوی دنیایی از زیبایی، تاریخ و فرهنگ هستند. سفری به این شهر رویایی، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را در قلب شما نقش خواهد بست.

گشتی در کانال‌های آبی
گشتی در کانال‌های آبی

سفری به قلب زیبایی ایتالیا: غرق در شکوه دریاچه کومو

دریاچه کومو، نگین شمال ایتالیا، شما را به سفری رویایی در میان مناظر چشم‌نواز، ویلاهای مجلل و تاریخ غنی دعوت می‌کند. دریاچه کومو، در کنار مناظر طبیعی خیره کننده و ویلاهای مجلل، به خاطر باغ‌های سرسبز و چشم‌نوازش نیز شهرت دارد. این باغ‌ها، که در دامنه تپه‌ها و حاشیه دریاچه قرار گرفته‌اند، هر کدام به مثابه یک شاهکار هنری، جلوه‌ای منحصر به فرد به این منطقه می‌بخشند. این باغ گیاه‌شناسی که در بلجیو واقع شده، به خاطر مجموعه بی‌نظیر گل‌ها، گیاهان و مجسمه‌هایش مشهور است. در این باغ، می‌توانید از گلخانه‌های گرمسیری، باغ‌های صخره‌ای، باغ رز و باغ بامبو دیدن کنید. این باغ که در ترمهزه قرار دارد، به خاطر چشم‌اندازهای پانوراما از دریاچه کومو و باغ‌های پلکانی‌اش معروف است. در این باغ، می‌توانید از انواع گل‌ها، درختان، مجسمه‌ها و آبشارها لذت ببرید. این ویلا که در جزیره‌ای در وسط دریاچه کومو واقع شده، به خاطر باغ‌های ایتالیایی‌اش مشهور است. در این باغ، می‌توانید از هرس‌های topiary، مجسمه‌ها، تراس‌های پانوراما و مسیرهای پیاده‌روی لذت ببرید.

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *