جاذبه های گردشگری مسکو

مسکو، پایتخت و بزرگترین شهر روسیه، با جمعیتی بیش از 12 میلیون نفر، یکی از پرجمعیت‌ترین و مهم‌ترین شهرهای جهان است. این شهر تاریخی و فرهنگی، مرکز سیاسی، اقتصادی، علمی و تفریحی روسیه محسوب می‌شود. در ادامه به برخی از ویژگی‌ها و نقاط برجسته مسکو پرداخته می‌شود. مسکو در قسمت اروپایی روسیه و در کنار […]

مسکو، پایتخت و بزرگترین شهر روسیه، با جمعیتی بیش از 12 میلیون نفر، یکی از پرجمعیت‌ترین و مهم‌ترین شهرهای جهان است. این شهر تاریخی و فرهنگی، مرکز سیاسی، اقتصادی، علمی و تفریحی روسیه محسوب می‌شود. در ادامه به برخی از ویژگی‌ها و نقاط برجسته مسکو پرداخته می‌شود.

مسکو در قسمت اروپایی روسیه و در کنار رودخانه مسکوا قرار دارد. این شهر دارای اقلیمی قاره‌ای با زمستان‌های سرد و برفی و تابستان‌های گرم است.

مسکو در قرن دوازدهم میلادی به‌عنوان یک شهر کوچک تأسیس شد و به مرور زمان به یکی از مراکز مهم تجاری و سیاسی تبدیل شد. در قرن چهاردهم، مسکو به‌عنوان پایتخت دوک‌نشین مسکو و سپس در قرن پانزدهم، به‌عنوان پایتخت روسیه تزاری انتخاب شد. در دوران شوروی نیز مسکو نقش مهمی در تاریخ و سیاست این کشور ایفا کرد و پس از فروپاشی شوروی نیز همچنان پایتخت فدراسیون روسیه باقی ماند.

میدان سرخ

میدان سرخ، مهم‌ترین نماد مسکو و قلب روسیه، یکی از دیدنی‌ترین میادین جهان است که سالانه بسیاری از گردشگران از آن بازدید می‌کنند. تمامی خیابان‌های اصلی مسکو که به بزرگراه‌های روسیه متصل می‌شوند، به این میدان ختم می‌شوند. نام این میدان از کلمه روسی «کرسنیا» (красная) به معنای زیبا گرفته شده است که کلمه‌ی قرمز نیز از آن مشتق شده است. بنابراین، این میدان را می‌توان “میدان زیبا” نیز نامید.

میدان سرخ شاهد وقایع مهمی از تاریخ روسیه بوده اما امروزه بیشتر به‌عنوان یک جاذبه تفریحی و گردشگری شناخته می‌شود. خوانندگان مشهور جهانی مانند تتو، شکیرا، پل مک‌کارتنی و راجر واترز در این میدان کنسرت برگزار کرده‌اند.

میدان سرخ
میدان سرخ

کاخ‌های کرملین

کرملین مسکو یک قلعه تاریخی و یک مجتمع در مرکز مسکو است که از جنوب بر رودخانه مسکوا، از شرق بر میدان سرخ و از غرب به باغ الکساندر مشرف است. این مجموعه شامل چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار و برج‌های کرملین است. کرملین با 700 اتاق شامل سالن‌ها، رخت‌کن‌ها، راهروها و اتاق‌های اختصاصی برای اعضای ارشد دولت و خدمه فنی است. این قلعه نمادی از تاریخ و قلب تپنده مسکو به شمار می‌رود.

کرملین در زمان‌های مختلف تاریخی شاهد وقایع مهمی بوده است؛ از لرزیدن زیر پای ایوان مخوف تا تماشای آتش‌گرفتن مسکو توسط ناپلئون، و هدایت انقلاب بلشویک توسط استالین. این مجموعه با 500 سال قدمت، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و از محبوب‌ترین مکان‌های گردشگری روسیه است.

کاخ‌های کرملین
کاخ‌های کرملین

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل، نماد مسکو با گنبدهای رنگی زیبا، در قرن شانزدهم به مناسبت پیروزی روسیه بر تاتارها ساخته شد. رنگ‌آمیزی منحصر به فرد آن در قرن 17 به کلیسا اضافه شد و قبلاً به رنگ سفید بوده است تا با سنگ‌های سفید کرملین تطابق داشته باشد.

این کلیسا که از تجمیع 9 کلیسا به دستور ایوان مخوف ساخته شده، نمایانگر موقعیت جغرافیایی و ریشه‌های شرقی-غربی روسیه است و از شاهکارهای هنر ارتودوکس به شمار می‌آید. کلیسای باسیل که چندین بار دچار آتش‌سوزی شده، بازسازی شده و در حال حاضر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

متروی مسکو

متروی مسکو، شبیه به یک گالری هنری است و ایستگاه‌های آن با نقش‌های برجسته، حاشیه‌های زینتی، سنگ‌های مرمر، مجسمه‌های برنز و موزاییک‌های زیبا طراحی شده‌اند. این مترو که در سال 1935 با 13 ایستگاه ساخته شد، در سال 2016 به 200 ایستگاه و 333 کیلومتر خط ریلی رسید و عنوان پنجمین متروی بلند جهان را به خود اختصاص داد.

متروی مسکو با دقت 99 درصدی و فاصله انتظار 90 ثانیه در ساعات شلوغی، یکی از بهترین سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی جهان محسوب می‌شود. همچنین، با عمق حداکثری 74 متر در ایستگاه پارک پوبدی، یکی از عمیق‌ترین متروهای جهان است.

میدان مانژ

میدان مانژ یک پیاده‌راه بزرگ در منطقه تیورسکوی و قلب مسکو است که میدان سرخ را به خیابان تیورسکایا متصل می‌کند. این میدان که پس از پیروزی روسیه در جنگ 1812 بر ناپلئون بازسازی شد، میزبان نمایشگاه‌ها و کنسرت‌های مختلف است.

موزه تاریخی مسکو، باغ الکساندر، هتل مسکوا و دانشگاه دولتی مسکو از مکان‌های دیدنی اطراف این میدان هستند. چند ایستگاه مترو نیز در نزدیکی میدان مانژ قرار دارد.

میدان مانژ
میدان مانژ

کیلومتر صفر مسکو

در مسکو، کیلومتر صفر که نقطه‌ای برای سنجش فاصله دیگر نقاط کشور است، به یک جاذبه دیدنی تبدیل شده است. این نقطه، پلاک برنزی دایره‌ای شکل در نزدیکی میدان سرخ و روبه‌روی کلیسای ایبریان است. بازدیدکنندگان و مردم محلی به این مکان آمده و آرزو می‌کنند؛ آنها بر این باورند که اگر سکه‌ای که از کنار شانه خود پرتاب می‌کنند بر روی این دایره بیفتد، آرزویشان برآورده می‌شود.

خیابان آربات

خیابان آربات، یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین خیابان‌های مسکو، مملو از آثار هنری، فروشگاه‌های سوغات، کافه‌ها و موسیقی زنده است. این خیابان که قدمت آن به قرن پانزدهم بازمی‌گردد، در روزهای یکشنبه محل تجمع گروه‌های نمایشی و هنری است.

خیابان “آربات جدید” نیز دارای فروشگاه‌های متعدد است که گردشگران می‌توانند از آنها خرید کنند. در قرن 18، آربات خیابان محبوب روشنفکران و هنرمندان مسکو بود و همچنان جو تاریخی و هنری خود را حفظ کرده است.

خیابان آربات
خیابان آربات

شاه توپ و شاه زنگ مسکو

شاه زنگ (Tsar Bell): شاه زنگ با 200 تن وزن، بزرگ‌ترین زنگ جهان است که در سال‌های 1725-1733 توسط صنعتگران روسی ساخته شد اما هیچ‌گاه نواخته نشده است. هنگام آتش‌سوزی در کرملین در سال 1737، قسمتی از این ناقوس جدا شد که هنوز در کنار زنگ قابل مشاهده است. اعتقاد بر این است که اگر این زنگ نواخته می‌شد، صدای آن تا فاصله 50 کیلومتری شنیده می‌شد.

شاه توپ (Tsar Cannon): شاه توپ در سال 1586 به‌منظور ایجاد رعب و وحشت در دل دشمنان توسط آندری چوخوف ساخته شد. این توپ عظیم با وزن 40 تن و طول 5.34 متر هرگز استفاده نشد و بیشتر جنبه نمادین دارد. این توپ ابتدا در میدان سرخ قرار داشت اما در سال 1706 به کرملین منتقل شد.

مقبره ولادیمیر لنین

جسد مومیایی شده ولادیمیر لنین، بنیانگذار انقلاب کمونیستی شوروی، از سال 1924 در یک ویترین شیشه‌ای در مقبره‌ای در حاشیه میدان سرخ قرار دارد. در روزهای بازدید، گردشگران در صف منظمی وارد مقبره می‌شوند و پس از تماشای جسد لنین بدون توقف از درب دیگر خارج می‌شوند. مسیر خروج از کنار قبر افراد مشهوری مانند برژنف، استالین، یوری گاگارین و دیگران می‌گذرد.

صومعه ناوادویچی

صومعه ناوادویچی با 16 گنبد در جنوب غربی رودخانه مسکو قرار دارد. این صومعه در سال 1524 به مناسبت پیروزی روسیه بر نیروهای لهستان و لیتوانی ساخته شد و محل دفن افراد سرشناسی است. مجسمه متوفیان بر سر مزارشان و وجود گل‌های رنگارنگ از ویژگی‌های این صومعه است. آرامستان ناوادویچی، به‌عنوان پلی به گذشته روسیه، میزبان قبر شخصیت‌های برجسته‌ای مانند گوگول، چخوف، بلیایف و نیکیتا خروشچف است. مزار ابولقاسم لاهوتی نیز در این آرامستان قرار دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *