جاذبه های گردشگری رم

از پادشاهی لمبارد ها تا ایتالیای کنونی؛ شهر رم طول عمری بیش از 12 قرن دارد و به همین علت است که مقصدی ایده آل برای علاقمندان به تاریخ و افرادی که از روحیه ماجراجویانه‌ای برخوردار هستند، محسوب می‌شود. اگر شما هم چنین روحیه ای دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا […]

رم؛ شهر افسانه ای

از پادشاهی لمبارد ها تا ایتالیای کنونی؛ شهر رم طول عمری بیش از 12 قرن دارد و به همین علت است که مقصدی ایده آل برای علاقمندان به تاریخ و افرادی که از روحیه ماجراجویانه‌ای برخوردار هستند، محسوب می‌شود. اگر شما هم چنین روحیه ای دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه درباره رم؛ شهر افسانه ای لازم است بدانید برایتان شرح داده شود.

رم؛ شهر افسانه ای
رم؛ شهر افسانه ای    

درباره شهر رم چه می‌دانید؟

رم، پایتخت کشور ایتالیا است و بیشترین تعداد جمعیت این کشور را نیز به خود اختصاص داده است. این شهر بر اساس داستان زندگی یکی از اسطوره های کهن ایتالیایی نام گذاری گردیده است.

در افسانه های این کشور آمده که مردی به نام نومیتور، بنیانگذار پادشاهی روم قصد داشت حکومت را به نوادگان خود روموس و رومولوس واگذار کند اما آمولیوس، برادر وی مانع از این کار شد و فرمان داد روموس و رومولوس را به درون رود تبریس بیاندازند تا برای همیشه از خطری که حکومتش را تهدید می‌‌کرد در امان باشد. اما ماده گرگی سبب نجات این دو نوزاد از رودخانه تبریس شد و با شیر خود آن دو را به رشد و نمو رساند تا اینکه چوپانی روستایی آن دو را پیدا کرد و نزد خود برد تا در کنار او زندگی کرده و باقی عمر خود را بگذرانند. سال های بعد رومولوس توانست تاج و تختی که میراث پدری او بود از چنگ آمولیوس دربیاورد. جالب است بدانید که رود تبریس هم اکنون یکی از پر بازدید ترین جاذبه های شهر رم محسوب می‌شود.

در سال ۲۰۲۲ جمعیت این شهر حدود ۴٫۲۱۶٫۸۷۴ محاسبه شده است که بیش از نصف این تعداد را مردان تشکیل می‌دهند. علاوه بر این 10 درصد از مردم ساکن در رم مهاجر و دارای نژاد غیر ایتالیایی هستند.

به لحاظ اقلیم شناسی، دمای هوای این شهر در طول روز از 20 درجه سانتی گراد فراتر نمی‌رود. هرچند میزان درجه حرارت در فصول مختلف متفاوت است. به طور کلی رم، به جهت مجاورت با دریای مدیترانه اقلیمی نیمه گرمسیری دارد که منجر به زمستان های خوشایندی می‌شود.

رم را در جهان به عنوان پایتخت مد و فشن می‌شناسند. معتبر ترین برند های مد و فشن دنیا از جمله فندی، ورساچه، پرادا و شنل در این شهر شعباتی دایر نموده اند. این شهر مملو از موزه های باستانی از جمله موزه واتیکان و موزه کاپیتولین می‌باشد که سالیانه گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به این شهر می‌کشاند. اگر از علاقمندان به هنر کلاسیک هستید سفر به رم برایتان بسیار مسرت بخش خواهد بود.

علاوه بر این، معتبر‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته های زیر شاخه هنر در این شهر تاسیس شده اند. بر اساس سرشماری در سیستم رتبه بندی Web of Universities دانشگاه هنر های زیبا‌ی رم رتبه سوم از بهترین دانشگاه های هنر کشور ایتالیا را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه هنر های نمایشی، طراحی، ارتباطات و هنر های کاربردی در مقطع  کارشناسی و کارشناسی ارشد را پوشش می‌دهد. آلفرد لازاریان و لی‌لی لازاریان دو هنرمند سرشناس ایرانی از دانش آموختگان این دانشگاه بوده‌اند. از دیگر عرصه هایی که این شهر افسانه‌ای در آن‌ها حرف های بسیاری برای گفتن دارد به موارد زیر اشاره می‌کنیم.

غذاهای رم:

با شنیدن نام رم و غذاهای ایتالیایی تصویر و طعم پاستا و اسپاگتی در ذهن افراد نقش می‌بندد. اما حقیقت آن است که غذاهای رم چیزی فراتر از این موارد است. بسیاری از افراد نمی‌دانند که غذاهای دریایی از دیرباز، یعنی از دوران رم باستان توسط مردم این شهر مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

سرآشپزان رومی از سس مخصوصی به نام گاروم به وفور در پخت و پز استفاده می‌کردند. این سس مخلوطی از ماهی تخمیر شده، سبزیجات و معطر، عسل و سرکه می‌باشد که در زمان روم باستان توسط افرادی که از وضع مالی بسیار خوب و سبک زندگی مرفحی برخوردار بودند، استفاده می‌شد.

اگر به رم سفر کردید حتما Baccalà یا ماهی نمکی را امتحان کنید. این غذا ترکیبی از نوعی ماهی، روغن زیتون، شیر و سس مایونز است که اغلب به عنوان پیش غذا سرو می‌شود. از امتحان کردن آن پشیمان نخواهید شد!

از دیگر غذاهای سنتی رم می‌توان به خوراک دم گاو و خوراک خرطوم رومی که با گوجه فرنگی، سیر، کرفس، هویج و سوسیس گوشت طبخ می‌شود، اشاره کرد.

 سردابه‌های پریسیلا (Catacombs of Priscilla)

سردابه‌های پریسیلا یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین سردابه‌های مسیحی در رم هستند که به ویژه به خاطر نقاشی‌های دیواری و مدفن‌های تاریخی‌شان معروف‌اند. این سردابه‌ها در قرن دوم و سوم میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفتند و پاپ‌ها، شهیدان و افراد برجسته بسیاری در آن‌ها دفن شده‌اند.مریم مقدس: یکی از قدیمی‌ترین نقوش دیواری از مریم مقدس در این سردابه‌ها یافت شده است. این نقاشی‌ها نمایانگر ارادت و احترام مسیحیان اولیه به مریم مقدس هستند.تصاویر زنان: در کلیسای یونان نیز نقاشی‌های دیواری فراوانی از زنان وجود دارد که نشان‌دهنده نقش و اهمیت زنان در جامعه مسیحی اولیه است.

  • مدفن‌ها:

سردابه‌های پریسیلا مدفن بسیاری از پاپ‌ها و شهیدان مسیحی بوده‌اند. این امر این مکان را به یکی از مهم‌ترین مکان‌های زیارتی برای مسیحیان تبدیل کرده است.

  • اهمیت تاریخی و پژوهشی:

سردابه‌های پریسیلا فرصتی بی‌نظیر برای پژوهشگران و علاقه‌مندان به تاریخ مسیحیت اولیه فراهم می‌کنند. آثار هنری و معماری این سردابه‌ها اطلاعات گرانبهایی درباره زندگی، اعتقادات و هنر مسیحیان اولیه ارائه می‌دهند.

 سردابه‌های پریسیلا (Catacombs of Priscilla)
 سردابه‌های پریسیلا (Catacombs of Priscilla)

جاذبه های گردشگری-تاریخی رم:

علاقمندان به تاریخ حتما داستان نبرد میان کنستانتین و ماکسنتیوس را می‌دانند. طاق کنستانتین که در سال 315 پس از میلاد در نتیجه پیروزی کنستانتین بزرگ و فتح امپراتوری روم بنا گردید، هم اکنون سالیان سال است که جزو پر بازدید ترین اماکن گردشگری رم واقع شده است. طی این نبرد کنستانتین اجازه غارت اموال مردم و به غنیمت بردن آن‌ها توسط سپاهیانش را نداد و بدین ترتیب توانست حمایت مردم ایتالیا که از پادشاه وقت خود به سبب ظلم های بسیاری که بر آنان روا داشت ناراضی بودند، به دست آورد. آن‌ها پس از پیروزی کنستانتین به سبب ارادتی که نسبت به وی داشتند این بنا را احداث کردند. از دیگر جاذبه های تاریخی شهر رم می‌توان به بازار تراژان، سردابه‌های پریسیلا، آنتیکا فارماسیا دلا اسکالا و میدان شوالیه‌های مالتا اشاره نمود.

فواره تروی (Trevi Fountain)

فواره تروی (Trevi Fountain) یکی از جواهرات معماری باروک در شهر رم، ایتالیا است که به دلیل زیبایی و تاریخچه‌ی غنی، جزو مقاصد گردشگری برجسته جهان محسوب می‌شود. این فواره بزرگ و زیبا در قرن 18 میلادی به دست معمار ایتالیایی نیکولا سالوی طراحی شده و ساخت آن توسط جوزپه پانینی به پایان رسید، که در نهایت در سال 1762 به بهره‌برداری رسید.

فواره تروی نام خود را از محله‌ای باستانی به همین نام گرفته است که در نزدیکی آن قرار دارد. این انتخاب نام نه تنها به واقعیت تاریخی این شهر اشاره دارد، بلکه جایگاه مهمی که این فواره در فضای شهری رم دارد را نیز نمایان می‌سازد.

فواره تروی به سبک باروک طراحی شده و با تزئینات پیچیده و پر از جزئیات، یکی از آثار بارز هنری و معماری در شهر رم، ایتالیا محسوب می‌شود. در مرکز این فواره، مجسمه‌ای از نپتون، خدای دریاها در اساطیر روم باستان، در یک کالسکه با اسب‌های دریایی نشسته است که توسط تریتون‌ها، موجودات نیمه‌خدا و نیمه‌ماهی، هدایت می‌شود. اطراف این مجسمه، چندین مجسمه دیگر نیز وجود دارد که هر یک از آنها نمادی از موضوعات مختلفی از جمله فراوانی و سلامت را نمایان می‌سازند. آب از صخره‌های مصنوعی به داخل حوض بزرگ فواره می‌ریزد که باعث ایجاد منظره‌ای بسیار زیبا و چشم‌نواز می‌شود.

به گفته‌ی محلی‌ها، اگر فردی یک سکه با دست راست از روی شانه چپ خود به داخل فواره بیندازد، به رم بازخواهد گشت. درواقع پرتاب سکه به داخل حوض فواره تروی، یکی از جذاب‌ترین سنت‌های مرتبط با این آثار هنری است. این عمل نمادی از ارتباط عمیق مردم با تاریخ و فرهنگ این شهر است. همچنین، بر اساس این سنت، اگر فردی دو سکه پرتاب کند، رابطه عاشقانه‌ای را در این شهر تجربه خواهد کرد و اگر سه سکه را پرتاب کند، در این شهر ازدواج خواهد کرد.

فواره تروی (Trevi Fountain)
فواره تروی (Trevi Fountain)

حمام های کاراکالا (Baths of Caracalla)

حمام‌های کاراکالا (Baths of Caracalla) یکی از نمادهای باشکوه فرهنگی و معماری دوران روم باستان در شهر رم، ایتالیا می‌باشند. این حمام‌ها در دوران امپراتوری روم ساخته شده‌اند و بزرگ‌ترین مجموعه حمام عمومی در زمان خود محسوب می‌شدند. ساختمان‌های حمام کاراکالا در سال 216 میلادی تحت فرمان امپراتور سپتیمیوس سوروس و پسرش کاراکالا آغاز شد و بیش از دو دهه طول کشید تا به بهترین نحو بنا شوند.

این مجموعه حمام‌ها شامل ساختمان‌های بزرگی از جمله استخر‌های بزرگ، اتاق‌های تعویض لباس، اتاق‌هایی برای استراحت، و حتی گالری‌های هنری بودند. دیوارهای حمام‌ها با موزائیک‌های زینت‌دار، نقاشی‌های دیواری و تزئینات هنری دیگر تزئین شده بودند که نشان از ذوق هنری بالا طراحان این بنا داشتند.

حمام‌های کاراکالا نقش بسیار مهمی در زندگی اجتماعی و فرهنگی رومیان داشتند چون مردم از هر نوع طبقه‌ی اجتماعی که بودند از امپراتوران و نخبگان گرفته تا مردم عادی، می‌توانستند به منظور استراحت و تفریح به آن مراجعه کنند. به دلیل بزرگی، زیبایی و تأثیر بزرگ حمام‌های کاراکالا بر فرهنگ و زندگی روزمره مردم در آن دوران، این مکان به یک نماد مهم و شناخته شده از شهر رم در زمان خود تبدیل شد.

مساحت کلی این مجموعه حدود ۲۷ هکتار است که گنجایش تا ۱۶۰۰ نفر را به طور همزمان را دارد. حمام‌های کاراکالا شامل بخش‌های مختلفی می‌باشند، از جمله:

·         فرایجیداریوم (Frigidarium): حمام سرد

·         تپیداریوم (Tepidarium): حمام ولرم

·         الداریوم (Caldarium): حمام گرم

·         ناوتیکا (Natatio):استخر روباز

·         پلسترینا (Palaestrae): فضاهای ورزشی و تمرینی

علاوه بر مواردی که ذکر شد یکی از ویژگی‌های برجسته این حمام‌ها، بهره گیری از سیستم پیشرفته گرمایش آنها است که از طریق هیپوکاست (Hypocaust) صورت می‌گرفت. این سیستم شامل کانال‌هایی بود که آب گرم را زیر کف و دیوارهای ساختمان جاری می‌کرد.

از قرن نوزدهم به بعد، حمام‌های کاراکالا مورد حفاری و بازسازی قرار گرفته‌اند. این مجموعه همچنان یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم رم به شمار می‌روند و هر ساله بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند. در دهه‌های اخیر، این مکان برای اجرای اپراها و کنسرت‌های بزرگ نیز مورد استفاده قرار گرفته که جلوه‌ای تازه به این بنای تاریخی بخشیده است.

حمام های کاراکالا (Baths of Caracalla)
حمام های کاراکالا (Baths of Caracalla)

پله‌های اسپانیایی (Spanish Steps)

پله‌های اسپانیایی، یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر رم است که به خاطر معماری زیبا و موقعیت استراتژیکی که دارد، شناخته می‌شود. این پله‌ها بین سال‌های 1723 و 1725 به دستور پاپ اینوسنت سیزدهم و با طراحی معمار ایتالیایی فرانچسکو د سانکتیس ساخته شدند.

پله‌های اسپانیایی، میدان اسپانیا (Piazza di Spagna) را به کلیسای ترینیتا دی مونتی (Trinità dei Monti) متصل می‌کند. این پله‌ها با 135 پله ساخته و به سبک باروک طراحی شده‌اند. در پایین پله‌ها، میدان اسپانیا و فواره بارکاچیا (Fontana della Barcaccia) قرار دارد که توسط پیترو برنینی و پسرش جان لورنزو برنینی طراحی شده است.

پله‌های اسپانیایی (Spanish Steps)
پله‌های اسپانیایی (Spanish Steps)

پانتئون (Pantheon)

پانتئون (Pantheon) در شهر رم، یکی از برجسته‌ترین و معروف‌ترین آثار معماری روم باستان است که تا به امروز  پابرجا مانده است. این ساختمان به خاطر طراحی منحصر به فرد خود و سنگریزه‌های زیبایش شناخته می‌شود.

این بنا در دوران روم باستان توسط امپراتور هادرین (Hadrian) ساخته شد، اما قبل از آن، یک ساختمان دیگر به نام پانتئون پریس‌پی در همین مکان وجود داشته است که توسط امپراتور آگوستوس بنا شده بود.

پانتئون یک ساختمان دایره‌ای با گنبد بلند است که از سنگریزه‌های مختلف، از جمله تراورتن، مرمر و پزآرد ساخته شده است. قطر گنبد آن 43.3 متر است و ارتفاع آن از سطح زمین تا قمه گنبد 43 متر است.

ورودی پانتئون از طریق یک پرونای بلند با ستون‌های کورینتی نقره‌ای است که به محراب و فضای مرکزی منتهی می‌شود. در قسمت مرکزی فضای داخلی، یک گنبد بزرگ و کمربندی از 16 ستون دایره‌ای کورینتی نیز وجود دارد.

علاوه بر این پانتئون در فرهنگ و هنر نیز تاثیرات بسیار زیادی داشته است. این بنا به‌عنوان یکی از مکان‌های مهم در ادبیات و شعر ایتالیا مورد استفاده قرار گرفته است، به ویژه در آثار ادبیات رومی باستان و پس از آن.

این ساختمان هر ساله میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان است که برای مشاهده آرمانی و باورنکردنی آن به رم می‌آیند. همچنین به‌عنوان یکی از اماکنی که هنر، تاریخ و معماری را به‌خوبی ترکیب کرده است، به عنوان میراث جهانی توسط سازمان UNESCO شناخته شده است.

پله‌های اسپانیایی (Spanish Steps)
پله‌های اسپانیایی (Spanish Steps)

باغ و گالری ویلا بورگزه (Villa Borghese)

باغ و گالری ویلا بورگزه (Villa Borghese) در شهر رم، یکی از بزرگترین و معروف‌ترین فضاهای سبز و فرهنگی ایتالیا است که ترکیبی از باغ‌های زیبا، موزه‌های هنری و فضاهای باز تفریحی را در خود جای داده است. این مکان یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری در رم محسوب می‌شود.

این گالری در قرن هفدهم میلادی توسط خانواده بورگزه، یکی از خاندان‌های نجیب زاده ایتالیایی، بنا شد. این باغ‌های زیبا ابتدا به عنوان خانه‌ای برای استراحت و تفریح این خانواده و سپس به عنوان مجموعه‌ای از موزه‌ها و فضاهای عمومی معروف شدند.

این بنا دارای طراحی منحصر به فرد و گنبدی است که با ستون‌های کلاسیک و معماری باروک شناخته می‌شود. باغ‌های آن شامل مناظر طبیعی زیبا، فواره‌ها، مسیرهای پیاده‌روی و باغ‌های گل است که باعث زیبایی ویژه این مکان می‌شوند.

ویلا بورگزه شامل چندین موزه مملو از آثار هنری از جمله مجموعه بزرگ مجسمه‌های برنینی و نقاشی‌های معروفی از جمله “داوینچی” و “کاراژیو” می‌باشد.

باغ و گالری ویلا بورگزه (Villa Borghese)
باغ و گالری ویلا بورگزه (Villa Borghese)

تپه پاراتین (Paratin hill)

تپه پاراتین به عنوان یکی از مناطق سبز و تفریحی شهر رم از دوران باستان شناخته می‌شود. در زمان روم باستان، این تپه به عنوان جایگاهی برای تفریح و نمایشات مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

تپه پاراتین دارای گنبدی و باغ‌های زیبا است که با مناظر منحصر به فردی از شهر رم و نزدیکی به رودخانه تیبر آشنا است. منظره‌هایی از موزه هنری ویلا بورگزه نیز از این تپه دیده می‌شود که باعث زیبایی بیشتر منطقه می‌شود.

تپه پاراتین به عنوان یکی از مکان‌های محبوب برای گردش و تفریح در رم شناخته می‌شود. با ارائه منظره‌های بسیار زیبا از شهر و جاذبه‌های تاریخی، بازدیدکنندگان را جذب می‌کند.

پارک پاراتین شامل مسیرهای پیاده‌روی، فضاهای سبز و باغ‌های زیبا است که برای گردش و استراحت بسیار مناسب است.

تپه پاراتین به عنوان یکی از موضوعات محبوب در نقاشی‌ها و عکس‌های هنری از رم شناخته شده است، به خصوص به دلیل منظره‌های جذاب و معماری زیبایی که در این منطقه وجود دارد.

تپه پاراتین (Paratin hill)
تپه پاراتین (Paratin hill)

مرکز خرید یوروما (Euroma2)

مرکز خرید یوروما (Euroma2) یکی از بزرگترین و معروف‌ترین مراکز خرید در شهر رم، ایتالیا است که در منطقه اوربانو (EUR) واقع شده است. این مرکز خرید به عنوان یک مقصد خرید برجسته و فضایی برای تفریح و خرید در میان مردم رم معروف است. در ادامه به معرفی و تحلیل این مرکز خرید می‌پردازم:

مرکز خرید یوروما2 در سال ۲۰۰۷ افتتاح شد و در مدت زمان کوتاه به یکی ازمراکز اصلی خرید در رم و تبدیل ایتالیا شد. این مرکز خرید بخش‌های مختلفی از جمله برندهای بین‌المللی، فروشگاه‌های لوکس، رستوران‌ها، سینماها و مراکز تفریحی را برای بازدید کنندگان فراهم ساخته است.

مرکز خرید یوروما (Euroma2)
مرکز خرید یوروما (Euroma2)

 

مرکز خرید آلبرتو سوردی (Roma East shopping center)

مرکز خرید آلبرتو سوردی (Alberto Sordi) در شهر رم، ایتالیا، یکی از مراکز خرید معروف است که نام خود را از هنرپیشه معروف ایتالیایی به همین نام گرفته است. این مرکز خرید با فضای مدرن و طراحی شیک، انواع مغازه‌ها و برندهای معتبر ایتالیایی و بین‌المللی دیزاین شده است. با فروشگاه‌های متنوع، رستوران‌ها و سینماهای مدرن، آلبرتو سوردی به شما فرصتی عالی برای تجربه خرید لذت‌بخش و تفریحی در قلب شهر رم ارائه می‌دهد.

مرکز خرید Castel Romano Outlet یکی از مراکز خرید اوتلت معروف در نزدیکی شهر رم، ایتالیا است. این مرکز خرید واقع در Castel Romano، در فاصله حدود ۲۵ کیلومتری جنوب رم قرار دارد و به عنوان یک مقصد خرید محبوب برای بازدیدکنندگان و گردشگران شناخته می‌شود.

مرکز خرید اوتلت (Castel Romano Outlet):

محیط مدرن و دلپذیر Castel Romano Outlet با مناظر زیبا و فضاهای باز تجربه‌ای لذت بخش از خرید کردن را برای شما ایجاد می‌کند.

علاوه بر مغازه‌ها، Castel Romano Outlet دارای چندین رستوران و کافه، سینما و فضاهای تفریحی نیز می‌باشد که فرصتی عالی برای تجربه خرید با تخفیف فراهم می‌سازد.

مرکز خرید اوتلت (Castel Romano Outlet)
مرکز خرید اوتلت (Castel Romano Outlet)

ویا کولا د رینزو (Via Cola de Rinzo)

ویا کولا د رینزو، یک خیابان پهن و طولانی در منطقه زیبای پراتی در شهر رم واقع شده است که بسیاری از گردشگران تمایل دارند ساعات زیادی را در آن بگذرانند. این خیابان در هر دو طرف خود مملو از فروشگاه‌ها، کافه‌ها، رستوران‌ها و ساختمان‌های زیباست که شما را یاد فیلم‌های اروپایی می‌اندازد. صنایع دستی، فروشگاه‌های شکلات، لوازم دکوری و مجسمه‌فروشی‌های ایتالیایی بیشترین بخش از مغازه‌های این خیابان را تشکیل می‌دهند.

ویا کولا د رینزو (Via Cola de Rinzo)
ویا کولا د رینزو (Via Cola de Rinzo)

مرکز خرید ماکسیمو (Maximo shopping center)

مرکز خرید ماکسیمو در شهر رم، ایتالیا، یکی از مراکز خرید معروف است که به ویژه برای خرید لباس و مد شناخته می‌شود. این مرکز خرید دارای طیف متنوع و گسترده‌ای از مغازه‌های لباس، کیف و کفش، جواهرات و اکسسوری‌های مد است. همچنین با ارائه رستوران‌ها و کافه‌های مختلف، امکان اقامت راحت و لذت‌بخش برای بازدیدکنندگان را فراهم می‌کند.

مرکز خرید ماکسیمو (Maximo shopping center)
مرکز خرید ماکسیمو (Maximo shopping center)

موسیقی و هنر در رم:

موسیقی شیوه‌ای از بیان کردن آوا است که بر روح مخاطب اثر می‌گذارد. در دوران باستان نوازندگان رومی جایگاه والا و ارزشمندی در جامعه داشته و تحت حمایت امپراطوران زمان خود قرار می‌گرفتند. بخش مهمی از امور تربیتی نخبگان صرف یادگیری ساز و ادبیات می‌شد.

اهالی روم باستان آشنایی با خود با ادبیات و شعر را مدیون یونانی‌ها هستند. آن‌ها بیشتر برای جنگ آوری و دفاع از ملک و میهن خود تربیت شده بودند تا هنر. حتی داستان هایی که از نویسندگان روم باستان برجای مانده عمدتا درون مایه های جنگی و آمیخته به رزم دارند. مورخان حوزه هنر، کوئینتوس انیوس را پدر شعر رم می‌دانند.

در دوران معاصر رم پیشرفت های بسیاری در حوزه موسیقی پیدا کرده است. هم اکنون Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia در رم نخستین ارکستر سمفونیک ایتالیا بود که مهم‌ترین آثار 1900 جهان را به اجرا در آورد. فستیوال های گوناگونی در زمینه موسیقی در این شهر درحال برگزاری است که از جمله آن ها می‌توان به فستیوال Lungo il Tevere که هر تابستان در این شهر برگزار می‌شود و فستیوال Rome Jazz Festival که مختص علاقمندان به موسیقی جز می‌باشد، اشاره نمود.

جشنواره بین‌المللی فیلم رم نیز سالانه در این شهر برگزار می‌شود. در دوران پس از جنگ جهانی دوم و ظهور رئالیسم و ناتورالیسم فیلمسازان بسیاری اقدام به ساخت آثار سینمایی ارزنده نموده و توانستند تاثیرات اجتماعی و فرهنگی بسیار زیادی ایجاد نمایند. فیلم سینمایی رم شهر بی‌دفاع اثر روبرتو روسیلینی روایتی پیرامون  اشغال نازی‌ها در سال  ۱۹۴۴ می‌باشد. در سال های میانه دهه 50 میلادی شهر رم به یکی از نافذترین شهرها در زمینه هنر سینما تبدیل شد.

سفر به شهری که قدمتی چندین هزار ساله دارد می‌تواند جذاب‌ترین تجربه زندگی هر فردی باشد. جایگاه منحصر به فرد رم در صنعت گردشگری فقط به سبب وجود آثار باستانی و موزه‌ها نیست بلکه گشت و گذار در خیابان های این شهر و گذر از فروشگاه های پر زرق و برق  جذابیت سفر به این شهر را صد چندان کرده است. اگر می‌خواهید یک سفر فراموش نشدنی تجربه کنید شهر رم را از دست ندهید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *