ویزای دبی

ویزای دبی

یکی از بزرگ‌ترین لازمه‌های ورود به این کشور زیبا و بازیدید از آن، دریافت ویزا است. پیش از دوران کرونا، ویزای توریستی برای شهروندان ایرانی به صورت یک ماهه، دوماهه و سه ماهه صادر می‌شد. این روند در زمان کرونا و شیوع این بیماری همه گیر مدتی به تعلیق در آمد. اما هم اکنون روند واگذاری ویزا برای بار دیگر از سر گرفته شده اما سفارت این کشور شرایط جدیدی در نظر گرفته است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

هر آنچه باید درمورد ویزای دبی بدانید!

ویزای دبی یکی از ملزومات سفر ایرانیان به کشور امارات و شهر دبی است. دبی یکی از مقاصد محبوب و جذاب گردشگری جهان است و به سبب مسافت کوتاه با ایران و امکانات فوق‌العاده، سالانه گردشگران زیادی را از ایران به خود جذب می‌کند.

مراحل و شرایط اخذ این ویزا به‌خصوص برای افرادی که برای اولین بار قصد مسافرت به دبی دارند، ممکن است چالش‌برانگیز باشد. بهتر است بدانید اخذ این ویزا به‌خصوص ویزای توریستی برای ایرانیان چندان دشوار نیست، اما صرفا توسط آژانس‌ها و شرکت‌های گردشگری صورت می‌گیرد. برای رفع تمامی سوالات و ابهامات خود راجع به اخذ ویزای توریستی دبی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع ویزای دبی

اتباع خارجی به دلایل متعددی به کشور امارات و شهر دبی سفر می‌کنند و با توجه به هدف خود یکی از انواع ویزاهای دبی را دریافت می‌کنند. ویزای صادرشده از دبی شامل ویزای توریستی دبی، ویزای کار دبی، ویزای تحصیلی، ویزای تجاری، ویزای نمایشگاهی و ویزای ترانزیت (فرودگاهی) است. پرمتقاضی‌ترین ویزای دبی به ویزای توریستی تعلق دارد.

ویزای تجاری دبی نوعی ویزای توریستی است که فرد درخواست‌کننده به‌منظور پیشرفت کسب و کار خود یا شرکت در همایش‌ها و بازدید از نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها به دبی وارد می‌شود. بنابراین ویزای نمایشگاهی نیز نوعی ویزای تجاری محسوب می‌شود.

ویزای توریستی

معمولا به ‌صورت ویزای الکترونیکی امارات صادر شده و به صورت گروهی رزرو می شود؛ اما امکان دریافت آن به صورت انفرادی نیز وجود دارد.

ویزای تحصیلی

افرادی که قصد تحصیل در دبی را دارند باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند.

ویزای کاری

این ویزا برای افرادی که دارای پیشنهاد شغلی در دبی هستند، از سوی کارفرمای مورد نظرشان صادر می‌شود و نیازمند دریافت مجوز از وزارت کار امارات می‌باشد.

ویزای ترانزیت

افرادی که برای رسیدن به مقصدی دیگر ملزم به عبور از امارات هستند باید ویزای ترانزیت دریافت کنند.

ویزای تجاری

 مختص تجار، مدیران عامل شرکت‌ها و صاحبان کسب و کارها می‌باشد.

مدت ویزای دبی بسته به نوع ویزای درخواستی متفاوت است. برای نمونه ویزای توریستی دبی معمولا کوتاه مدت و حداقل 10 روزه و حداکثر 3 ماهه است، اما ویزاهای کار یا تحصیل بسته به شرایط متقاضی تا 5 سال اعتبار دارد.

ویزای توریستی دبی

ویزای توریستی دبی از پردرخواست‌ترین ویزاهای دبی و ویژه افراد خارجی است که به قصد گردش و تفریح وارد دبی می‌شوند. این ویزا معمولا 14 روزه صادر می‌شود، اما با پرداخت هزینه بیشتر می‌توان زمان آن را تا سه ماه نیز افزایش داد.

ویزای دبی در انواع سینگل یا یکبار ورود و مالتی یا چند بار ورود صادر می‌شود. با ویزای توریستی سینگل تنها یکبار اجازه ورود به دبی دارید و در نوع مالتی می‌توانید بدون نیاز به تمدید ویزا تا زمان انقضا ویزا به تعداد نامحدود وارد دبی شوید. لازم به ذکر است که صدور ویزای امارات مستلزم ارائه نامه یا مدرکی برای تمکن مالی نیست.

انواع ویزای توریستی دبی

همانطور که اشاره شد ویزای توریستی دبی معمولا کوتاه‌مدت و دارای انواع مختلفی است و هر مسافر باید بر اساس روزهایی که قصد اقامت دارد، ویزای مناسب خود را دریافت کند. انواع ویزای توریستی عبارتند از:

به یاد داشته باشید که جریمه‌ی هر روز اقامت اضافه 100 AED بوده که علاوه بر آن باید 200 AED برای مجوز خروج نیز پرداخت کنید.

شرایط جدید ویزای دبی 2023

اخذ این ویزا در گذشته برای افراد مجرد دارای محدودیت‌هایی بود که در حال حاضر دچار تغییراتی شده است. طبق شرایط جدید ویزای توریستی دبی:

 • محدودیت‌های دریافت ویزا توسط افراد مجرد برداشته شده است. اما دختران و پسران زیر 18 سال تنها همراه با پدر یا مادر یا بزرگسال درجه یک می‌توانند برای درخواست این ویزا اقدام کنند.
 • برای دریافت ویزای توریستی دبی باید فرودگاه ورود خود به دبی را مشخص کنید.
 • عدم خروج مسافر قبل از تمام شدن این ویزا مشمول پرداخت جریمه نقدی است.
 • اخذ ویزای دبی برای دختران محدودیت خاصی ندارد. تنها اینکه دختران زیر 18 سال تنها همراه با پدر یا مادر یا کفیل درجه یک می‌توانند برای درخواست این ویزا اقدام کنند و پس از امضای فرم درخواست ویزا توسط پدر یا مادر و اخذ ویزا می‌توانند به امارات سفر کنند. دختران بالای 18 سال مجرد یا متاهل در صورت کامل بودن مدارک و داشتن پاسپورت، محدودیتی در دریافت ویزای توریستی دبی ندارند.

مدارک لازم برای درخواست ویزای دبی

مراحل اخذ و هزینه ویزای دبی

اخد ویزای توریستی دبی تنها از طریق آژانس‌ها و شرکت‌های معتبر امکان‌پذیر است. در این حالت باید فرم مربوط به اخذ ویزای دبی را پر کرده و نوع ویزای مورد تقاضا را انتخاب کنید، سپس فرم مربوطه را همراه با مدارک به کارگزار مربوطه ارائه دهید. مرحله دوم شامل پرداخت هزینه ویزا و مرحله سوم شامل بارگذاری اسناد اضافه است.

اخذ ویزای توریستی دبی نیاز به حضور فیزیکی مسافر در سفارت امارات ندارد و تمامی مراحل به صورت آنلاین صورت می‌گیرد. ویزا تقریبا 3 تا 5 روز کاری بعد از درخواست به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.

دریافت ویزا دبی

طبق معاهدات انجام شده و قرارداد‌های منعقد شده بین حکومت دبی و کشور‌های مختلف، دارندگان پاسپورت کشور‌های زیر می‌توانند بدون اقدام برای دریافت ویزا برای ۳۰ روز از امارات متحده عربی دیدن کنند. این افراد برای سفر تنها به بلیت هواپیما نیاز خواهند داشت. مابقی پروسه در فرودگاه صورت خواهد گرفت.

اندورا ـ استرالیا ـ برونئی ـ کانادا ـ چین ـ هنگ‌کنگ ـ ژاپن ـ قزاقستان ـ ماکائو ـ مالزی ـ موریس ـ موناکو ـ نیوزلند ـ جمهوری ایرلند ـ سن‌مارینو ـ سنگاپور ـ اوکراین ـ بریتانیا و ایرلند شمالی ـ ایالات متحده‌ی امریکا ـ واتیکان

شما می‌توانید برای دریافت ویزاهای مختلف، بسته به نوع اقامت خود اقدام کنید. این ویزا‌ها عبارتند از ویزای توریستی دبی، ویزای تحصیلی دبی، ویزای تجاری و ویزای کاری که هرکدام شرایط مخصوص به خود را دارند.

به طور کلی می‌توان گفت که دریافت ویزای دبی به خصوص ویزای توریستی برای ایرانیان کار دشواری نخواهد بود. این ویزا به صورت سینگل (single) و مالتی (MULTIPLE) صادر می‌شود. با اخذ ویزای دبی به صورت یکبار ورود، تنها یکبار می‌توانید وارد این کشور شده و تا پایان مدت ویزا در آنجا بمانید. اما با دریافت ویزای چندبار ورود، می‌توانید برای تعداد نامحدود، بدون نیاز به اخذ مجدد ویزا وارد امارات شوید.

هزینه ویزای دبی

هزینه ویزای توریستی دبی تابع نوع ویزا، سینگل یا مولتی بودن ویزا و تعداد روزهای اقامت در دبی است که البته هزینه خدمات شرکت مسافربری را نیز باید به آن اضافه کنید. هزینه ویزای توریستی دبی با توجه به تعداد روز اقامت از حدود 310 درهم تا 820 درهم متغیر است. از آنجایی‌که قیمت ویزای دبی به مدت اعتبار اقامت بستگی دارد، ویزای توریستی 10 روز دبی با حدود 310 درهم، ارزانترین ویزای توریستی دبی محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است که در صورت رد تقاضا برای دریافت این ویزا، هیچ هزینه‌ای به فرد متقاضی برگردانده نخواهد شد.

دلایل ریجکتی ویزای دبی

اخذ ویزای توریستی دبی در صورت رعایت ضوابط و ارائه مدارک فرایندی آسان و بدون دردسر است و درصد موفقیت گرفتن آن بالا و درصد ریجکتی آن بسیار پایین است. با این حال گاهی ممکن است برخی از افراد به دلایلی موفق به دریافت ویزای دبی نشوند و اصطلاحا ویزای آنان ریجکت شود. برخی از دلایل ریجکت شدن این ویزا عبارتند از:

 • دست‌نویس بودن گذرنامه یا هرگونه آسیب در آن
 • سابقه اقامت بیش از مدت مجاز ویزا در سفر قبلی
 • تشابه اسمی با افراد دارای سوءسابقه در امارات
 • مبهم بودن یا مشخص نبودن عکس کپی گذرنامه
 • سابقه جرم، کلاهبرداری یا هرگونه سوء‌رفتار در کشور امارات
 • وجود اشتباهات تایپی یا اطلاعات ناقص در فرم درخواست ویزای دبی
 • ناقص بودن مدارک موردنیاز درخواست ویزا
 • عدم اعتبار گذرنامه تا حد مجاز
 • عدم لغو ویزای قبلی امارات در هنگام خروج از آن کشور یا کنسلی سفر

رفع ریجکتی ویزا دبی

رفع ریجکتی ویزای دبی دو حالت دارد. اول رفع اشکالات پرونده و بهبود شرایط و درخواست مجدد برای تایید و دریافت ویز. دوم در صورتی‌که از کامل بودن شرایط و درخواست اولیه ویزای خود مطمئن هستید و معتقدید که ویزای شما اشتباها رد شده، می‌توانید اعتراض خود را به صورت نامه به سفارت مربوطه ارسال کنید.

در صورت ریجکت شدن ویزا می‌توانید پس از خارج شدن نام شما از بلک لیست دولت امارات درخواست مجددا ویزا دهید.

سخن پایانی

در این مطلب کوشیدیم به تمام آنچه که لازم است راجع به دریافت ویزای دبی بدانید، اشاره کنیم و شما را با آخرین شرایط و ضوابط و مراحل آن آشنا سازیم. چنانچه به دنبال دریافت ویزای توریستی دبی هستید، رکسان گشت شما را در گرفتن این ویزا و داشتن یک سفر آسان و بدون دردسر یاری خواهد کرد. علاوه بر دریافت ویزا می‌توانید از دیگر خدمات ما مثل تهیه بلیط، رزرو هتل وغیره نیز استفاده کنید.